Kaip paminėti Laisvės gynėjų dieną

Kaip paminėti Laisvės gynėjų dieną


Tokios dienos pačios iš savęs prašosi rimties ir kitokio, visokio kokio „-esnio“ paminėjimo. Mokyklas vadinamoji devyniasdešimtųjų arba Laisvės karta jau baigė. Šiandien suole jau „devymaštuntų“ jaunimas ir juos drąsiai vadiname Nepriklausomybės vaikais.
Kasmet per televiziją galime matyti To Sausio baisiausius kadrus, žiniasklaida persotinta gyvų liudijimų apie Tą naktį, patys neišvengiamai prisimename, kur Tada buvome. Tai itin sodrus emocinis užtaisas, kurio transformacijos į pilietines iniciatyvas ne visada pavyksta.
Skirtingai nei mes, tie Laisvės ir Nepriklausomybės vaikai turi atstumą su baisiosios Sausio nakties įvykiais. Tą žiemą jie mato tarsi per stiklą, kuris apsaugo. O kai esi saugus, gali kelti klausimus, kodėl taip atsitiko? Už ką buvo kovota? Kokia aukos prasmė?

Tik radus atsakymus į šiuos klausimus gimsta vidinė pagarba tam, kas įvyko, tiems, kas paaukojo savo gyvybes ir žodžiai Laisvė, Nepriklausomybė širdyje staiga tampa išgyventais.

Taigi, tomis dienomis mokykloje turi būti kuo mažiau pompastikos ir kuo daugiau turinio. Galima rengti diskusijas ar debatus. Leisti rašyti, piešti, kurti įvairias instaliacijas. Jei jau vykstate į ekskursiją, pasistenkite kelionės laiką užpildyti prasmingomis kalbomis.

Kaip mokyklos bendruomenė dalyvaukite įvairiose pilietinėse iniciatyvose, bet nepamirškite rasti būdų labai aiškiai mokiniams paaiškinti, kodėl tai svarbu. Kodėl žvakelė lange svarbu ir ką ji reiškia? Kodėl neužmirštuolės žiedelis atlape prasminga ir ką jis simbolizuoja?

Filmų peržiūros, Laisvės dainų padainavimai bendruomenėje, žygiai, pasirodymai, o ne iškilmingi minėjimai turėtų padėti išgyventi to meto dvasią kur kas tikriau, nei per televizorių.

Kviečiame rodyti filmą “Mes dainuosim”. Dėl licencijos kreipkitės telefonu 861147713.