Mitai apie pažymėjimus (II)

Mitai apie pažymėjimus (II)


Atostogos yra geras dalykas. Ypač neatostogaujantiems (mums). Nustebote? Drįsau paskambinti pažįstamam mokytojui ir mokyklos vadovui. Dėl suprantamų priežasčių neįvardinsiu nei miesto, nei mokyklos. Pratęsiu ciklą apie mitus.

Pokalbį pradedame nuo tradicinio, įprasto, savo „Kaip sekasi?“. Kalbamės apie ką tik baigtus darbus, išleistuves, egzaminus. Ištrūkęs iš ritmo „nuo skambučio iki skambučio“, nuolatinio triukšmo, kasdienių bėdų ir įtampų žmogus visiškai kitaip vertina tuos pačius dalykus. Ryškėja konkretūs argumentai, kalbama faktais, randasi savikritikos, situacijos analizės elementų.

Todėl aš užduodu patį svarbiausią klausimą: „Kodėl Jūsų mokykloje dar nėra EMP?“. 

Pasistengsiu per daug nesiplėsti, bet pabendravus su keliais gerai pažįstamais mokytojais, administracijos darbuotojais ir mokyklos vadovais pavyko nusipiešti kiek tikresnį vaizdą. Man atrodo, kad skaitantys šį rašinį turėtų čia atrasti savus argumentus.

„Kainuos amžinai“
Kadangi pažymėjimus personalizuoja ir funkcijas vysto privačios bendrovės, tikslas aiškus – uždirbti. Kiek įmanoma daugiau. Todėl daugelis mokyklų vadovų į iniciatyvą žiūri atsargiai. Argumentai aiškūs: ribotas mokyklos biudžetas ir būtinųjų išlaidų klausimas. Ar iš tikrųjų reikia to pažymėjimo? Jis toks brangus, o kokios jo funkcijos?

Iš tiesų, svarbu žinoti, kad jei EMP Jums personalizuoja dienyną valdanti arba su dienynu susijusi bendrovė, greičiausiai už papildomas pažymėjimo sąsajas su dienynu gali reikėti susimokėti. Dar svarbiau, kad sąsaja su dienynu reikšmingai funkcionalumo nepraplečia. Ar tai patogiau? Klausimas irgi retorinis.

Pažymėjimas yra neatsiejamas pažangios mokyklos atributas. Didelė kaina yra vienas iš mitų. Pažymėjimas galioja nuo vienerių iki ketverių metų, todėl jo metinė kaina mokiniui, priklausomai nuo klasės, svyruoja nuo 1,45 iki 2,9 EUR.

Atsakykite sau į klausimą, kiek kainuoja vienas popierinis, „rankų darbo“ pažymėjimas su laminatu ir nuotrauka. Suskaičiuokite ne tik iš ŠAC įsigyjamo blanko kainą, bet ir mokinio nuotraukos kainą, Jūsų darbuotojo laiką, laminavimo kaštus. Esame tikri, kad popierinis pažymėjimas (tėvams ir mokyklai) kainuoja tikrai daugiau nei 3 EUR.

Jeigu norite, kad pažymėjimas nekainuotų amžinai, turite: susitarti su tiekėju dėl bazinės EMP kainos nustatytam sutarties laikotarpiui, išsiaiškinti integracijos su dienynu (jei ji reikalinga) metinius mokesčius, kitus, su EMP gamyba susijusius mokesčius, pavyzdžiui: aktyvacijos informacinėje sistemoje kaina, duomenų administravimo išlaidos ar pan.

„Kam to reikia?“
Klausimą užduoda visi. Ne argumentai yra: valstybinis dokumentas, mokyklos įvaizdis, bendra tvarka. Per beveik tris elektroninio pažymėjimo gyvavimo metus nei vienas EMP tiekėjas nesugebėjo mokyklai atsakyti į šį klausimą konkrečiai. Pasiūlymuose vardinamos galimybės, technologijos, inovacijos, būtinybė. Bet niekas (iki šiol) nekalba konkrečiai.

Esu įsitikinusi, kad į šį klausimą gali atsakyti tik pati mokykla. TIK pati mokykla, pažindama savo bendruomene, kaip niekas kitas, aiškiai galinti įsivardinti savo trūkumus ar problemas, gali pasakyti, kam jai reikia pažymėjimo.

Ar svarbu, kad nepatektų pašaliniai? Ar reikia sustabdyti vaikų lakstymus į „kebabų kioską“ ar vietinę parduotuvę, ar reikia kontroliuoti nusikalsti linkusius vaikus, apsaugoti mokyklos teritoriją, vykdyti tabako gaminių naudojimo preven ciją. O gal mokykla nori tiesiog turėti dar vieną savo atributą. Kai rašau žodį mokykla, galvoje turiu ir mokytojus, ir tėvus, ir vaikus.

Todėl tik mokykla gali pasakyti, kam to reikia. Mes būtent taip formuluojame bendradarbiavimą. Mes galime pasakyti, kas diegia geriausias saugumo sistemas, kas gali įdiegti lankomumo kontrolę, kameras, įrengti kopijavimo aparatus, turniketus, elektroninio atsiskaitymo įrangą ir pan. Bet mokykla turi rinktis pati.

(Laukite tęsinio)